створи себе

РОЗДУМИ ПРО ЗДОРОВ'Я

Микола Михайлович Амосов

МЕДИЦИНА ЗДОРОВ'Я ЖИТТЯ СЕКРЕТИ КРАСИ

- ПРИМІТКА: Тут наведені основні погляди, головні ідеї про здоров'я, перераховані у введенні до даної книги Н Амосова. Вчитайтеся в них. Переконаний, що до них стоїть не тільки прислухатися, але й дотримуватися їх.
/ Петро Семененко. /

ДОВІДКА: Амосов Микола Михайлович (1913-2002рр.) - Академік, хірург (серце і легені), сміливий учений (біо-та мед.кібернетіка), завжди йшов невторованими шляхами. Його книга "Роздуми про здоров'я" - результат його людського і професійного досвіду в галузі зміцнення здоров'я, продовження активного творчого довголіття.

"Режим обмежень і навантажень придумав у 1954 році, коли замучив хребет. Бігати почав в 1971, коли взяли собаку. У 1985 виникла блокада серця і біг припинив, обмежився гімнастикою. У 1986 р. вшили електростимулятор - стало краще, відновив біг. У 1993 р. стимулятор замiнили. Наступ старостi вiдчув у 1992 р., коли перестав оперувати. Обдумав механізми старіння. Ось суть ідей: старіння запрограмоване в генах і в числі багатьох проявів, виражається в скороченні маси м'язів. Це веде до зменшення фізичної сили і переносимості навантажень , що ще більше обмежує дієздатність старого. Виходить так: старість - це менше рухів, менше м'язів, менше сили, і наслідок усього цього - нове прискорення старіння. Щоб розірвати це порочне коло, потрібно зусиллям волі змусити себе значно (!) збільшити фізичні вправи , щоб посиленою тренуванням зупинити атрофію м'язів. Для цього я потроїв мою звичайну навантаження: довів гімнастику до 3000 рухiв, половину - з гантелями 5 кг, а дистанцію бігу подовжив до 5 км. Все це назвав: "експеримент" ... Живу активним життям : пишу статті й книги, підключився до Інтернет ...."
Амосов Н.М. (Додаток до "Моя система здоров'я") Роздуми про експеримент від січня 2001.

ВСТУП

Роздуми про Здоров'я- ВИ тільки подивіться, як великий чоловік!
- ВЖЕ ступив на Місяць і скоро побуває на інших планетах, створить штучне життя і розум, здатні контактувати з природними. Ну чим не бог?
- А ОСЬ інші картини. Пройдіться по вулиці великого міста, ви завжди зустрінете чимало людей, які човгають підошвами по асфальту, дихають з працею, ожирілі, очі погасли. У страху тремтять перед стражданнями і смертю.
- ТАК чи та людина підкорив космос, створив сонати Бетховена, висунув великі ідеали гармонійного комуністичного суспільства?
- УТІМ, я навмисне кажу банальні речі. Ця дешева риторика обіграна тисячі разів. Звичайно, один і той же чоловік. Наївні питання про його природу просто свідчать про низький рівень науки.

- А КАЖУТЬ, жили люди ... Нібито великі мислителі Греції були відмінними спортсменами і деякі навіть брали участь в олімпійських іграх ... (Можете ви уявити нашого професора в цій ролі?) І принципи гуманного суспільства придумані задовго до парової машини. Втім, не треба плекати ілюзій: наші античні вчителі були рабовласниками. А війни виникли раніше музики ... Або не раніше?

- НЕВЖЕ так і залишатися людині жалюгідним рабом свого тіла і своїх пристрастей? Невже хвороби і жахи фашистських концентраційних таборів так і слідуватимуть по п'ятах за відкриттями подвійної спіралі і розщеплення ядра?
Мабуть кожному хочеться бадьоренько вигукнути:
- Звісно, ні! Наука, соціальний прогрес ... і т. д.
Я ТЕЖ за. За прогрес і за науку. Але при тверезому розгляді проблеми здоров'я людини все виявляється зовсім не так просто й однозначно.
ПРО ЦЕ і будуть роздуми ..
- СТАТТІ і навіть книги про хвороби і здоров'я дуже люблять. Із задоволенням читають всякі рекомендації: як харчуватися, скільки і яких вправ робити. Кожен думає: "Почну!" Або про хвороби, які ознаки. "Ні, у мене ще немає!". Які ліки з'явилися ... Краще закордонні і дорогі. Якщо така жага знань, то, здається, бери, що пропагують, і все в порядку! Всі будуть здорові! Але, на жаль, далі цікавості справа не йде. Точніше, йде тільки в одну сторону, до хвороб. Де не потрібно ніяких зусиль і декому навіть приємно: можна поскаржитися, пожаліти себе.
Прочитав багато різних книг про хвороби, в тому числі і популярних.
ПРО ЗДОРОВ'Я менше. Рекомендації, фізкультура, дієти, аутотренінг ...
Наукові, а часом і псевдонаукові обгрунтування, що моржування, біг підтюпцем або вміння розслабитися здатні ощасливити людини. Може бути, я занадто вимогливий, але мені здається, що потрібен більш широкий погляд на всю проблему. Я спробую це зробити Про що в книзі роздуми, подивіться в змісті. На жаль, ніяк не можна уникнути нудних місць. Але їх можна пропустити при читанні, так само як і відступу від головної теми. На худий кінець буде докладено настільки люб'язні серця читача рекомендації.
УТІМ, найголовніші ідеї я видам авансом. Якщо не сподобаються, то щоб далі і не читати.

ОСЬ ВОНИ:

- 1. У більшості хвороб винна не природа, не суспільство, а тільки сама людина. Найчастіше він хворіє від ліні й жадібності, але іноді й від нерозумності.

- 2. Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою. Поки вона навіть не може навчити людину, як стати здоровим. Більше того бійтеся потрапити в полон до лікарів! Часом вони схильні перебільшувати слабкості людини і могутність своєї науки, створюють у людей уявні хвороби і видають векселя, які не можуть сплатити.

- 3. Щоб стати здоровим, потрібні власні зусилля, постійні й значні. Замінити їх не можна нічим Людина, на щастя, настільки досконалий, що повернути здоров'я можна майже завжди. Тільки необхідні зусилля зростають у міру старості і поглиблення хвороб

- 4. Величина будь-яких зусиль визначається стимулами, стимули - значимістю мети, часом і ймовірністю її досягнення. І дуже шкода, але ще характером! На жаль, здоров'я, як важлива мета, постає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю Проте слабкої людини навіть смерть не може надовго налякати.

- 5. Для здоров'я однаково необхідні чотири умови: фізичні навантаження, обмеження в харчуванні, загартовування, час і вміння відпочивати. І ще п'яте - щасливе життя! На жаль, без перших умов вона здоров'я не забезпечує. Але якщо немає щастя в житті, то де знайти стимули для зусиль, щоб напружуватися й голодувати? На жаль!

- 6. Природа мілостліва: достатньо 20-30 хвилин фізкультури в день, але такий, щоб задихнутись, спітніти і щоб пульс почастішав вдвічі. Якщо цей час подвоїти, то буде взагалі чудово.

- 7. Потрібно обмежувати себе в їжі. Підтримуйте вагу як мінімум зростання (у см) мінус 100.

- 8. Вміти розслаблятися - наука, але до неї потрібен ще й характер Якби він був!

- 9. Про щасливе життя. Кажуть, що здоров'я - щастя вже саме по собі. Це невірно: до здоров'я так легко звикнути і перестати його помічати Однак воно допомагає домогтися щастя в родині і в роботі. Допомагає, але не визначає. Щоправда, хвороба - вона вже точно - нещастя.


- Примітка: включи скрипти
Ще одне маленьке додавання - спеціально для молодих. Зрозуміло, ви здорові, і рано вам морочити собі голову думками про майбутні хворобах. Але ... час швидкоплинний. Не встигнете озирнутися, як відсвяткуєте тридцятиріччя, і почнеться перша декада, коли потрібно думати про майбутнє ... Крім того - на жаль! - І сьогодні вже не всі ви володієте здоров'ям.
До мене нерідко приходять налякані юнаки та дівчата, які вже тримаються за свою ліву половину грудей, скаржаться на серцебиття і розгортають сувої електрокардіограм. На щастя, у більшості з них ніякої хвороби, крім детренированности. Подивишся такого на рентгені: серце у нього - маленьке - стиснулося від бездіяльності. Йому б бігати або хоча б танцювати кожен день, а він сидить за книгами і цигарку не випускає з рота. І спить вже з таблетками. Таким, мабуть, потрібно читати книжку далі. Тим більше що молоді на слово не вірять, вимагають доказів. (Правильно роблять, зрозуміло.) Але і ті, що здорові, яким книжку читати не потрібно, не забувайте: рух, свіжі фрукти і овочі в раціоні, загартовування і повноцінний сон - дійсно необхідні. А куріння і алкоголь - шкідливі. Можете мені повірити.

ПРОГРАМИ ХАРЧУВАННЯ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я тут
ЧИТАЙ також на сайті:


- Cекрет ЧОЛОВІЧОГО ДОВГОЛІТТЯ
- ЗДОРОВА ЇЖА ЧОЛОВІКІВ
- ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ
- ЧОЛОВІК ПРО ЙОГО ЗДОРОВ'Я
- ПЕРЕВІР СВІЙ ВЕС!
- ЧОЛОВІЧІ ПРОБЛЕМИ
- СКІЛЬКИ МОЖЕ ПРОЖИТИ ЛЮДИНА?
- "Про запас" або СПЕРШУ прочитати - потім з'їсти Ь (уважно читай етикетки)
- НЕБЕЗПЕЧНА ВОДА!

Якщо вас хвилюють інші питання, не порушені тут, пишіть автору сайту!

- Дуже цікаві ваші думки, зауваження та конструктивні пропозиції!

"Здоров'я - це дорогоцінність, і притому єдина, заради якої дійсно варто не тільки не шкодувати часу, сил, праць і всяких благ, але і пожертвувати заради нього часткою самого життя, оскільки життя без нього стає нестерпним і принизливим".
/ М. Монтень /

"Щоб стати здоровим, потрібні власні зусилля, постійні й значні."

/ М. Амосов /

ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО ..?

- Вчені довели, що чашка какао раз на день продовжує життя. Какао містить в 2 рази більше гальмують старіння організму антиоксидантів, ніж червоне вино, в 3 рази більше, ніж зелений, і в 5 разів більше, ніж чорний чай.

- Неприродна білизна зубів зовсім не показник здоров'я, а ознака того, що в організмі порушений баланс мінеральних речовин. Між іншим, здорові, багаті кальцієм зуби завжди мають злегка жовтувату емаль.

- Аронія, або чорноплідна горобина, згущує кров, а значить, категорично протипоказана людям, схильним до тромбозів, при варикозному розширенні вен та ішемічної хвороби серця.

- Бетонні стіни будинків активно поглинають вологу кімнатного повітря. Звідси першіння в горлі, ламкість волосся, лущення шкіри. Тому медики радять завести акваріум: доведено, що любителі рибок рідко хворіють на застуду.

- Надто тісний головний убір сильно здавлює судини й порушує кровообіг. Через це часто виникає головний біль. При тривалому носінні такого головного убору позбутися головного болю буде все важче.

- При стресах найбільше страждають нирки. Тому, якщо ваша робота пов'язана з постійною нервовою навантаженням, постарайтеся не завантажувати їх: не зловживайте алкоголем, соліннями і міцним чаєм.
/ П. С. /